Pazar, 13 Ekim 2019
.
25
Aydın
.
Yerel Haberler

7 ülkenin büyükelçisi Antalya'da sigara izmariti topladı

Antalya'da sahil temizleme etkinliğine 7 ülkenin büyükelçisi katıldı. Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin ve oyuncu Tuba Ünsal, sahilde çöp toplarken en çok sayıda sigara izmaritiyle karşılaştıklarını söyledi. 

7 ülkenin büyükelçisi Antalya'da sigara izmariti topladı

Antalya'nın Muratpaşa ilçesindeki Lara Halk Plajı'nda, AB 'İklim Eylem Haftası' kapsamında sahil temizleme etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, AB üye ülkelerinin büyükelçileri ve üyeleri, ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, tiyatro ve sinema oyuncusu Tuba Ünsal, sivil toplum örgütleri temsilcileri, üniversite öğrencileri katıldı. Sahilde çoğunlukla sigara izmaritinin olması ise dikkat çekti. 
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, etkinliğe katılanlara teşekkür ederken, amaçlarının çöplerle ilgili sorunu herkese duyurmak olduğunu söyledi. Milyonlarca ton plastiğin her yıl denizlerde son bulduğuna değinen Berger, "Çalışmalara göre, 2050 yılı itibariyle denizlerimizde balıktan çok plastik olacak. Bizim yapmaya çalıştığımız şey, bugün ne durumda olduğumuzu anlamak ve deniz kirliliğini önlemek için bundan sonra ne yapabileceğimizi önlemek. Bu tüm dünyada yapılan organizasyon ve Türkiye'de bu etkinliğe katıldığı için çok mutluyuz. Türkiye’de 20 il bu organizasyona katılımda bulundu. Avrupa Birliği politika geliştirmek alanında pek çok çalışmalar yapmakta. Özellikle atık önleme stratejilerimiz nihayetinde bireylerin çabalarına dayanıyor. Türkiye’nin atıkları önleme konusunda Avrupa Birliği'yle paralel çalışmalar yapması bizi mutlu ediyor. Bu haftanın sloganı, 'Bu bizim gezegenimiz, bizim geleceğimiz' hepimiz bu gezegeni ve geleceğimizi korumak için birlikte çalışmalıyız" dedi. 
Sahilde fazlasıyla sigara izmariti olmasının kendisine şaşırtıcı geldiğini kaydeden Berger, "Türkiye'de ki plajlar nispeten temiz. Ama çok sayıda sigara izmariti vardı bu gerçekten benim için son derece şaşırtıcı oldu" diye konuştu. 

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
1
Haber Yazılımı - Haber Scripti